ad

طرز تهیه کیک قهوه؛ کیکی خوشمزه و کافی شاپی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مواد اولیه لازم برای تهیه کیک قهوه

آرد: ۲۵۰ گرم
شکر: ۱۸۰ گرم
پودر کاکائو: ۲ قاشق مرباخوری
پودر قهوه: ۱ قاشق سوپخوری
روغن مایع: ۲/۳ پیمانه
تخم‌مرغ: ۳ عدد
شیر: ۲/۳ پیمانه
وانیل: ۱/۴ قاشق چایخوری
بکینگ‌پودر: ۲ قاشق چایخوری
نمک: ۱/۸ قاشق چایخوری

قبل از اینکه طرز تهیه را بگوییم، لازم است ابتدا توضیحاتی درباره تهیه انواع کیک ارائه بدهیم

آرد
۱- برای درست کردن هر کیکی باید مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه بدهید به دمای محیط برسند. همیشه آرد و سایر مواد خشک را ۳ بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می‌شود. درنتیجه بافت کیک شما بهتر می‌شود. برای الک کردن آرد حتماً آن را از الک ریز رد کنید.
 
نکته مهم دیگری که در مورد آرد باید به آن توجه کنید، این است که کیفیت آرد‌های موجود در بازار متفاوت است. به همین دلیل متناسب با کیفیت آرد ممکن است میزان آن کم‌تر یا بیش‌تر از مقداری شود که در دستور گفته شده است؛ بنابراین موقع اضافه کردن آرد به این مسئله توجه داشته باشید. اگر دیدید مواد کیک درحال سفت شدن است و هنوز مقداری از آرد باقی مانده است، یعنی آردی که اضافه کرده‌اید، کافی است و بقیه را دیگر اضافه نکنید.
 
اگر هم طبق دستور عمل کردید و حس کردید مواد کیک هنوز به آن غلظتی که باید برسد، نرسیده است؛ یعنی باید کمی بیش‌تر آرد اضافه کنید؛ بنابراین شما همیشه مقدار آردی را که در دستور گفته شده است، تهیه کنید. حال ممکن است این مقدار باتوجه به کیفیت آرد کم یا زیاد شود.
 
۲- همیشه ۲۰ دقیقه قبل از اینکه کیک آماده رفتن در فر شود، فر را روشن کنید تا گرم شود. دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می‌گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد؛ اما معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر‌های مختلف متفاوت است.
 
به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده است که دمای فر ۱۷۵ درجه به مدت ۴۵ دقیقه باشد، ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشود و این مسئله به این دلیل است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده، نرسیده است. یعنی شما فر را روی دمای ۱۷۵ درجه تنظیم کرده‌اید؛ اما درواقع دمای واقعی فر شما ۱۷۵ نیست و ممکن است کم‌تر یا بیش‌تر از این دما بوده باشد.
 
فر
کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می‌کنند، دست‌شان است. مثلاً می‌دانند اگر در دستور گفته شده دمای ۱۷۵ درجه در فری که استفاده می‌کنند، این دما روی درجه ۱۸۵ حاصل می‌شود. اگر زیاد با فر کار نکرده‌اید و دمای فرتان را نمی‌دانید، بهترین کار تهیه دماسنج فر است. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.
 
به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور‌ها گفته می‌شود، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می‌کنید و دماسنج فر ندارید، دما راحدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد بیش‌تر بگذارید؛ اما دمایی که گفته می‌شود، باز به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دستتان بیاد. با چندبار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.
 
۳- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه‌های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ چون در تهیه کیک و شیرینی اندازه دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. اندازه‌گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه‌ها دقیق‌تر است؛ چون خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه‌ها را نمی‌دانند.
اگر خواستید با پیمانه اندازه‌گیری کنید، برای اندازه‌گیری مواد خشک مثل آرد قبل از پیمانه زدن مواد را با قاشق هم بزنید. چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می‍کنند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت اندازه‌ها دقیق نمی‌شوند، وقتی مواد را داخل پیمانه می‌ریزید، نباید سر پر و گنبدی شکل باشد.

۴- همیشه زمان به هم زدن تخم‌مرغ چندین بار هم‌زن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره‌ای از تخم‌مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد و الا با اینکه از وانیل استفاده می‌کنید، باز کیک بوی تخم‌مرغ می‌گیرد. خیلی از افراد فکر می‌کنند که وانیل و طعم دهنده‌ها بوی بد تخم‌مرغ را از بین می‌برد، درحالی‌که این فکر اشتباه است. آن‌چه بوی بد تخم‌مرغ را از بین می‌برد، درست هم زدن تخم‌مرغ است، پس این مرحله را با دقت انجام دهید.
 
کیک
۵- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید. همیشه باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، ۱/۳ قالب خالی بماند. نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب‌های متنوع و گران‌قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می‌کنید، باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب آن سردرگم شوید. یکی از بهترین قالب‌ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب‌ها قیمت مناسبی هم دارد، قالب‌های گالوانیزه است.
 
۶- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از ۳۰ دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات‌تان هدر می‌رود؛ چون در این صورت کیک پف نمی‌کند. همچنین وقتی می‌خواهید کیک را داخل قالب بریزید، از وسط بریزید. بعد به اطراف پخش کنید و سعی کنید کیک را طوری در قالب بریزید که مواد به صورت یک‌نواخت همه جا پخش شود.
 
۷- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت کرده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می‌تواند به این دلیل باشد که آردی که استفاده کرده‌اید، مرغوب نبوده است.

قهوه

طرز تهیه کیک قهوه

۱- قهوه + پودر کاکائو را در شیر حل کنید، روی حرارت قرار دهید تا گرم شود. سپس تخم مرغ + شکر + وانیل را داخل یک ظرف مناسب بریزید و با دور تند همزن هم بزنید تا کرم رنگ و کش‌دار شود. در مرحله بعد روغن مایع را هم اضافه کنید و دوباره مواد را با هم مخلوط کنید تا یک‌دست شود. مخلوط شیر سرد + قهوه و پودر کاکائو را هم اضافه کنید و هم بزنید.
 
۲- آرد را ۳ بار الک کنید و به همراه بکینگ‌پودر و نمک در چند مرحله به مواد اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن آرد با لیسک مواد را مخلوط کنید تا مایه کیک یک‌دست شود. توجه داشته باشید مواد را باید از یک جهت و آرام هم بزنید. اگر خیلی سریع هم بزنید، کیک شما کم‌تر پف می‌کند. در عین حال طوری مواد را هم بزنید که کاملاً با هم ترکیب شوند و آرد به صورت گوله‌ای در قالب باقی نماند. اگر مواد را خوب با هم ترکیب نکنید، بعد از پخت کیک گلوله‌های آرد را در بافت کیک مشاهده می‌کنید که مطمئناً مطلوب نیست.
 
۳- کف قالب مورد نظر کاغذ روغنی پهن کنید یا اینکه با روغن جامد چرب کنید و مواد را از وسط قالب داخل آن بریزید و به صورت یک‌نواخت در کل قالب پهن کنید. اگر خواستید دیواره‌ها را هم با روغن چرب کنید، حتماً بعد از روغن زدن دیواره‌ها آن را آردپاشی کنید تا مانع پف کردن کیک نشود. برای این حجم از مواد قالب ۲۰ سانتی مناسب است. درنهایت قالب را چند بار آرام به زمین بکوبید تا هواگیری شود.
سپس در دمای ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۴۵ دقیقه در طبقه وسط فر قرار بدهید. برای اینکه متوجه شوید کیک پخته است، سیخ چوبی یا خلال دندان را داخل کیک بزنید. اگر مواد به آن نچسبید؛ یعنی کیک شما پخته است. برای امتحان اینکه کیک پخته است یا نه، سیخ را از وسط کیک فرو کنید؛ چون دیواره،‌ها زودتر می‌پزد.
 
۴- وقتی کیک پخت و خواستید آن را از فر خارج کنید، ابتدا فر را خاموش کنید. بعد در آن را باز کنید و اجازه دهید کیک چند دقیقه داخل فر خاموش با در باز بماند. اگر بالافاصله از فر خارج کنید، پف کیک می‌خوابد؛ چون یک دفعه از یک محیط خیلی گرم وارد محیط سرد می‌شود. درنتیجه به کیک شوک وارد می‌شود. همچنین وقتی کیک را از فر خارج کردید، یک دفعه آن را در محیط سرد قرار ندهید. به عنوان مثال آن را روی سنگ اوپن یا در مسیر باد کولر قرار ندهید.
 
۵- بعد از اینکه کیک را از فر خارج کردید، اجازه دهید کم‌کم سرد شود. سپس با کاردک یا اگر نداشتید با چاقو دور کیک را از قالب جدا کنید. بعد کیک را روی توری برگردانید. توری پنجره‌ای، پلاستیکی یا فلزی که می‌توانید از لوازم قنادی‌ها تهیه کنید و به جای سینی از آن استفاده کنید.
 
۶- این کیک را می‌توانید به صورت ساده یا با شکلات آب شده یا گاناش سرو کنید. برای تهیه گاناش ۱۵۰ گرم شکلات تخته‌ای را به صورت حبه‌ای ریز خرد یا رنده کنید. سعی کنید از شکلات با کیفیت استفاده کنید تا درنهایت نتیجه بهتری بگیرید. سپس ۱۵۰ گرم خامه صبحانه را در شیرجوش بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. وقتی از کناره‌ها جوش ریز زد و حالت روان پیدا کرد، از روی حرارت بردارید و شکلات را به آن اضافه کنید. وقتی شکلات در خامه گرم آب شد، گاناش آماده است. درصورت تمایل می‌توانید از شکلات سفید هم استفاده کنید.

نکات کلیدی و فوت و فن‌های پخت یک کیک عالی

به گزارش فرارو، خیلی مواقع با اینکه کاملاً مطابق دستور عمل کرده‌اید، کیک‌تان خراب می‌شود. شاید خیلی از نکات مهم به نظر شما بی‌اهمیت باشد. در این قسمت علت بعضی از مشکلات را که ممکن است در تهیه انواع کیک‌ها پیش بیاید، توضیح می‌دهیم.

چرا کیک پف نکرده است؟

۱- دمای فر خیلی زیاد یا کم است. اگر دمای فر زیاد باشد، کیک پف نمی‌کند و نپخته باقی می‌ماند. اگر دمای فر کم باشد، کیک پف می‌کند؛ ولی به مرور پفش را از دست می‌دهد. همچنین اگر فر از قبل گرم نشده باشد، پف کیک می‌خوابد.
 
۲- میزان چربی (روغن، کره، تخم مرغ) زیادتر از حد معمول بوده است یا اینکه قالب را خیلی چرب کرده‌اید. برای چرب کردن قالب کافی است نوک انگشت‌تان را به روغن آغشته کنید. بعد کل قالب را با آن چرب کنید.
 
۳- حتماً در پخت هر کیکی باید موادی را که داخل یخچال هستند، حداقل نیم ساعت قبل از یخچال خارج کنید.
 
۴- در هنگام اضافه کردن مواد ترتیب را رعایت نکرده‌اید.
 
۵- میزان بکینگ‌پودر نسبت به آرد کم بوده یا اینکه از بکینگ‌پودر کهنه استفاده کرده‌اید.
 
۶- اندازه قالب کیک نسبت به حجم مواد بزرگ یا کوچک بوده است.
 
۷- میزان هم زدن مواد در ابتدا خیلی کم بوده یا اینکه در بخش آخر که باید همه مواد را با هم مخلوط کنید، خیلی هم زده‌اید. در این بخش صرفاً باید مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید.

چرا کیک گنبدی شده است؟

۱- فر زیادی داغ بوده است. به این نکته توجه داشته باشید که فر باید از ۲۰ دقیقه قبل از اینکه کیک برای رفتن در فر آماده شود، گرم شده باشد.
 
۲- میزان مایعات کیک نسبت به آرد کم یا اینکه آرد سنگین بوده است. چون میزان گلوتن موجود در آرد‌ها متفاوت است. ممکن است میزان آرد کم‌تر یا بیش‌تر از چیزی شود که در دستور گفته شده است.
 
۳- مواد را در انتهای کار زیاد هم زده‌اید و هم زدن هم به صورت دورانی نبوده است.

چرا روی کیک چسبنده شده است؟

 
۱-کیک داخل قالب خودش سرد نشده و خیلی زود از قالب خارج شده است. این کار علاوه‌بر اینکه باعث چسبنده شدن روی کیک می‌شود، باعث خرد شدن کیک هم می‌شود.
 
۲- کیک قبل از پخت کامل از فر خارج شده است.
 
۳- زمان پخت کیک کم و حرارت زیاد بوده است.
 
۴- وقتی کیک داغ بوده، روی آن چیزی مثل بشقاب قرار گرفته است.
 
۵- شکر و مایعات کیک بیش‌تر از حد معمول بوده است.

چرا کیک فرو رفته است؟

۱- میزان بکینگ‌پودر زیاد بوده است.
۲- از آرد مرغوب استفاده نکرده‌اید.
۳- قالب کیک نسبت به مواد کوچک بوده است.
۴- میزان شکر نسبت به مواد زیاد بوده است.
۵- فر زیادی داغ بوده است.
۶- در فر موقع پخت باز شده است.
چرا کیک خمیر شده است؟
۱- دمای فر زیاد بوده و قبل از اینکه کیک مغزپخت شود، سطح رویی آن پخته و خشک شده است.
۲- تعداد تخم‌مرغ نسبت به بقیه مواد زیاد بوده است.
۳- مواد را خوب با هم مخلوط نکرده‌اید.
۴- مواد اولیه به دمای محیط نرسیده است.
۵- بکینگ‌پودر کهنه یا فاسد بوده است.